im. hm. Floriana Marciniaka - 44 Szczep Harcerski "Krzemień" z Hufca ZHP Gniezno
Nasza historia
POCZĄTKI
W 44 SH “Krzemień” z koedukacyjnej drużyny starszoharcerskiej “Kolumbowie” wydzielony został we wrześniu 2008 r. patrol żeński “Biała Róża”. „Kolumbowie”, prowadzeni przez dh. Ryszarda Polaszewskiego, stali się drużyną męską, a na czele żeńskiej drużyny starszoharcerskiej stanęła Natalia Polus, była drużynowa zuchowa poszukująca nowych wyzwań.
Pięć lat później, w 2013 r. naszej drużynie został nadany proporzec, którego używamy aż do dziś.
SKĄD SIĘ WZIĘŁA NAZWA?
Nazwa naszej drużyny pochodzi od stowarzyszenia “Biała Róża”, mającego za zadanie wyzwolenie bohatera naszej drużyny – Floriana Marciniaka – uwięzionego w celi 66 Fortu VII w Poznaniu. W skład tego stowarzyszenia wchodzili m.in. Stanisław Broniewski “Orsza”, Adam Borys “Pług”, Władysław Cieplak “Giewont” czy Tadeusz Zawadzki “Zośka”.
KOLEJNE DRUŻYNOWE
Przez 13 lat działania drużyny, funkcję drużynowej sprawowało dotychczas pięć druhen:
Obecnie pełni funkcję zastępcy komendantki szczepu ds. pionu żeńskiego.
KOLEJNE PRZYBOCZNE
Niemożliwością byłoby prowadzenie drużyny samodzielnie, więc drużynowe przez lata przyjmowały na funkcję przybocznych niżej wymienione druhny (które nierzadko zostawały poźniej wicedrużynowymi lub drużynowymi).
Izabela Kwiecień – była drużynowa Andżelika Mizera Weronika Kubicka Wiktoria Berkowska – była drużynowa Aleksandra Gólczyńska – była wicedrużynowa Maria Stube – była drużynowa Anna Urbanek – obecna drużynowa Matylda Jaworska – była przyboczna Weronika Kaszyńska – obecna przyboczna Magdalena Dziel – obecna przyboczna
KOLEJNE ZASTĘPY
Przez ostatnie 13 lat w naszej drużynie miejsce znalazło aż 16 zastępów. W latach 2017-2019 „Biała Róża” przyjmowała w każdym roczniku zamiast jednego – dwa zastępy: jeden z 44 DHk “Puchacze” i drugi z 44 DH “Buki”. Zastęp Zośka pojawił się w dwóch generacjach z rzędu, ponieważ zastęp z rocznika 2003 rozpadł się (w drugim roku funkcjonowania w BR) i jego nazwę przejęły harcerki z rocznika 2004, które przyszły z 44 DH “Buki”.
Część nazw powtarza się po kilku latach, gdyż – zgodnie z tradycją naszego szczepu – kiedy dany zastęp przejdzie do Drużyny Wędrowniczej, oddaje swoją nazwę, by posłużyła kolejnemu, nowoformowanemu w drużynie harcerskiej zastępowi.
*Zastępy znajdujące się obecnie w drużynie są oznaczone pogrubioną czcionką.
PANTA RHEI...
I tym sposobem nasza drużyna wciąż działa i ma się dobrze. Nie byłoby to możliwe bez pracy wielu ludzi na przestrzeni lat, jak również bez zaufania rodziców, zapisujących harcerki do naszej drużyny. Za to wszystko bardzo dziękujemy.
„Panta rhei” – z greckiego: „wszystko płynie”. Historia 44 Drużyny Harcerek Starszych „Biała Róża” jest dopisywana każdego dnia, ręką kolejnych osób. Pomimo upływu czasu jesteśmy, działamy, a nasze tradycje wciąż są obecne. Wierzymy, że scheda „Białej Róży” będzie się ubogacać wraz z upływem następnych lat.