Od 1 września 2017 r. w polskim szkolnictwie zaszły znaczne zmiany, które cały czas rzutują na pracę drużyn. Wydłużyła się nauka w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz zniknęły szkoły gimnazjalne. Zgodnie z uchwałą Rady Naczelnej ZHP nr 17/XL do 30 czerwca 2020 utrzymana zostaje metodyka starszoharcerska. Wielu instruktorów zadaje sobie pytanie „Co dalej?”. Celem konferencji było przedyskutowanie poziomu i stanu pracy z metodyką starszoharcerską oraz odpowiedź na pytania: Czy podział na cztery grupy metodyczne ma sens w sytuacji, gdy zniknęły gimnazja i czy likwidacja gimnazjów musi wpłynąć na zmiany w metodyce starszoharcerskiej?
Wnioski z konferencji zostały przekazane Radzie Naczelnej ZHP.
Pytania, które sobie zadaliśmy:
Referat opracowany przez hm. Ewę Polaszewską oraz hm. Ryszarda Polaszewskiego
Prezentacja opracowana przez hm. Ewę Polaszewską
Prezentacja opracowana przez phm. Izabelę Kwiecień oraz pwd. Karolinę Pawlak
W 2017 roku Ministerstwo Edukacji wprowadziło kolejną rewolucję w edukacji, która zmieniła strukturę szkolnictwa. Zlikwidowano gimnazja, a tym samym wydłużono edukację w szkołach podstawowych i średnich. W naszej organizacji narodził się pomysł likwidacji grupy starszoharcerskiej i powrotu do trzech metodyk.
W tej grupie konferencyjnej odpowiadaliśmy na pytania:
Hasło „poszukiwanie” jako charakterystyczna forma pracy harcerzy starszych trafnie określa specyfikę tej grupy wiekowej: jest to czas w życiu młodego człowieka, w którym ulega silnemu przewartościowaniu dotychczasowy sposób jego patrzenia na świat i autorytety. Ten etap stawia więc przed kadrą pracującą z tą grupą metodyczną szereg wyzwań wychowawczych, a odpowiedzią na te wyzwania ma być stosowanie metodyki starszoharcerskiej.
Zadaniem tej grupy konferencyjnej było pochylenie się nad aktualnym kształtem metodyki starszoharcerskiej i poziomem jej dostosowania do efektywnej pracy z tą grupą wiekową.
W tej grupie dyskusyjnej pochylimy się nad pracą z metodyką starszoharcerską zarówno z punktu widzenia drużyn wielopoziomowych, jak i szczepów.
W tej grupie konferencyjnej odpowiadaliśmy na pytania:
Istnieje pogląd w ZHP, mówiący o tym, że istnienie drużyn starszoharcerskich powoduje problemy z działaniem drużyn harcerskich oraz drużyn wędrowniczych.
Doświadczonych młodych harcerzy po 6 klasie “zabiera się” z drużyny harcerskiej osłabiając ją. Słabo działające drużyny HS powodują przesiew, a do wędrowników docierają tylko Ci którzy nie odpadli, często nie najlepsi, a tacy, którym się ‘podobało’.
Na te wątpliwości poszukamy odpowiedzi w tej grupie dyskusyjnej.
Organizatorami konferencją są Instruktorzy Zespołu Kadry Kształcącej Hufca ZHP Gniezno oraz 44 Szczepu Harcerskiego „Krzemień” im. hm. Floriana Marciniaka.